Aktualności

Międzyszkolna Debata Młodzieżowa 2018

W dniu 14.12.2018 już po raz trzeci, odbyła się w naszej szkole Międzyszkolna Debata Młodzieżowa pn: „PROFILAKTYKA- PERSPEKTYWA-ROZWÓJ”.
Debata zorganizowana została w ramach programu profilaktycznego realizowanego przez Stowarzyszenie Ruch Pomocy Psychologicznej INTEGRACJA. Program Debaty zakładał otwartą merytoryczną dyskusję na poniższe tematy, zaproponowane przez liderów młodzieżowych:
1.Młodzi ludzie mogą zmieniać swoje otoczenie.
2.O czym marzą młodzi ludzie?
3. Hejt, akceptacja i samoakceptacja wśród młodzieży
4.Dopalacze, narkotyki… i co dalej?
5.Wybór szkoły: Liceum? Technikum? Szkoła zawodowa?
6.Depresja, lęki, stresy i inne takie.
7.Nawyki i nałogi młodzieży

Każdy z uczestników dokonał wyboru tematu, który go najbardziej interesuje i na który chciałby podyskutować z innymi.
W debacie udział wzięło ponad 100 osób: uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych ze Stalowej Woli.
Gospodarzami Międzyszkolnej Debaty byli liderzy młodzieżowi. To młodzi ludzie poprowadzili Debatę i zaproponowali tematy do dyskusji z wykorzystaniem metody „open space”.
Nowatorski sposób prowadzenia spotkania był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, inspiracji i poszukiwania nowych rozwiązań dla lepszej przyszłości młodzieży.

Mikołajki Sikorskiego 2018

Jak co roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, w czasie kiedy każdy jeszcze chętniej pomaga i dzieli się z innymi tym co ma, została w naszej szkole zorganizowana zbiórka pieniędzy dla najbardziej potrzebujących.
Już po raz czwarty na głównym korytarzu naszej szkoły zorganizowany został kiermasz, gdzie każda głodna i spragniona osoba mogła za niewielkie pieniądze zakosztować nie lada frykasów. Wraz z uczniami i nauczycielami przygotowaliśmy dla was mnóstwo słodkich wypieków, ciast, ciasteczek, pierniczków czy babek. Bardziej głodnym i potrzebującym dużej dawki kalorii przed zmaganiami edukacyjnymi oferowaliśmy pizzę i ciepłe tosty. Wszystkie pyszności cieszyły ogromnym zainteresowaniem i szybko znikały z naszych stołów.
W ramach zbiórki pieniędzy nasi uczniowie mogli również wziąć udział w projekcji filmu świątecznego wyświetlanego na małej auli. Warunkiem wstępu do naszej lokalnej sali kinowej był zakup popcornu bądź słodkiego gofra z polewą.
W tym roku udało nam się zebrać 1200 zł a całą kwotę przeznaczyliśmy na pomoc uczniom naszej szkoły.
Chcieliśmy również serdecznie podziękować wszystkim małym i dużym pomocnikom, bez których cała akcja nie odniosłaby takiego sukcesu.

Międzyszkolna Konferencja PROFILAKTYKA- PERSPEKTYWA- ROZWÓJ

W dniu 15.12.2016, odbyła się w naszej szkole Międzyszkolna Debata Młodzieżowa pn: „PROFILAKTYKA- PERSPEKTYWA-ROZWÓJ”.

W debacie udział wzięło ponad 100 osób: uczniów i nauczycieli ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z 5 powiatów: stalowowolskiego,  niżańskiego, leżajskiego, łańcuckiego i tarnobrzeskiego. 

Podczas spotkania zaproszeni przedstawiciele szkół oraz uczestnicy projektów: „CHROŃMY MŁODOŚĆ”i „CHROŃMY MŁODOŚĆ w SIECI” poruszali ważne tematy z punktu widzenia młodego człowieka.

Gospodarzami Międzyszkolnej Debaty byli liderzy młodzieżowi. To młodzi ludzie poprowadzili Debatę i zaproponowali tematy do dyskusji z wykorzystaniem metody „open space”.

Nowatorski sposób prowadzenia spotkania był doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, inspiracji i poszukiwania nowych rozwiązań dla lepszej przyszłości młodzieży.

Konferencja organizowana była we współpracy ze stowarzyszeniem R.P.P. INTEGRACJA,  w ramach projektu edukacyjno-profilaktycznego współfinansowanego ze środków Ministerstwa Zdrowia, Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie oraz Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego.

Szlachetna Paczka w ZSP nr 1

W tym roku nasza szkoła ponownie  zaangażowała się w ogólnopolską akcję „Szlachetna Paczka” i po raz kolejny zakończyła się ona sukcesem.

Dzięki zaangażowaniu uczniów, nauczycieli i pracowników Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, a przede wszystkim wolontariuszy ze Szkolnego Klubu Wolontariusza, udało nam się zebrać środki potrzebne na przygotowanie paczki dla starszej, schorowanej Pani.

Po raz kolejny nie zawiedli nasi wolonatriusze, którzy przygotowali Świąteczny Kiermasz Łakoci i Fotobudkę. Podziękowania należą się również wszystkim uczennicom zaangażowanym w organizację Szkolnego Salonu Piękności, organizatorom Aukcji Bombek a także wszystkim anonimowym darczyńcom, którzy dorzucili swoją złotówkę na rzecz akcji.

Szczególnie chcilibyśmy podkreślić postawę i pomoc ks. Mariusza Kozłowskiego- proboszcza Parafii im Jana Pawła II oraz Wydział Zamiejscowy KUL w Stalowej Woli-bez ich finansowego wsparcia nie udałoby nam się zakupić wszystkich niezbędnych artykułów do Szlachetnej Paczki.

Za zebrane fundusze zakupiono m.in: pralkę, szafę,kurtkę, buty zimowe, mikser, środki czystości i najpotrzebniejszą żywność.

,,Palenie zabija - wybór należy do Ciebie”

W dniu 11 października 2016r.  gościliśmy w naszej szkole realizatorów programu profilaktycznego: ,,Palenie zabija – wybór należy do Ciebie”. Inicjatorem programu, realizowanego w stalowowolskich szkołach, jest  Klub Ekologiczny ze Stalowej Woli ,,Przyjaciele Ziemi”, reprezentowany przez Panią Prezes Urszulę Serafin -Bąk. Patronat nad tą akcją edukacyjną objął Prezydent Stalowej Woli oraz Starosta Stalowowolski.

W ramach  przedsięwzięcia młodzież naszej szkoły miała okazję wysłuchać ciekawej prelekcji dr Marka Ujdy, cenionego kardiologa, na temat szkodliwego wpływu nikotyny na organizm ludzki.  Wykład ilustrowany był prezentacją multimedialną.

Przedstawione zostały skutki zarówno zdrowotne, ekonomiczne jak i estetyczne tego nałogu.

Lekarz wyjaśnił dokładnie, jak wygląda trujący skład dymu tytoniowego oraz jaki jest jego wpływ na poszczególne układy organizmu człowieka. Wskazał na bezpośredni związek palenia z rozwojem poważnych schorzeń – łącznie z rozwojem nowotworów. Statystycznie palenie skraca ludzkie życie aż o 17 lat. Trzeba dodać, że  modny obecnie e – papieros, również  jest szkodliwy.

Zwracając się do młodych dziewcząt  Pan Doktor podkreślał, że palenie w ciąży jest bezwzględnie szkodliwe. Wpływa na niedorozwój płodu oraz przedwczesne porody.

Kardiolog objaśnił młodzieży, na czym polega mechanizm popadania
w uzależnienie oraz jak łatwo ono przebiega  w młodym organizmie, a także jak trudno jest z niego wyjść. Powszechnie reklamowane środki niewiele pomagają.

Po wysłuchaniu prelekcji młodzież mogła sprawdzić swoje siły w konkursie dotyczącym wiadomości  o szkodliwości palenia. Tzw. Quiz – spotter, poprowadzony został przez obecnych na spotkaniu pracowników Miejskiego Domu Kultury, przy pomocy platformy internetowej . Uczniowie odpowiadali na pytania  za pomocą swoich smartfonów lub rozdanych przez organizatorów tabletów. Wyłonionych zostało troje zwycięzców, którzy zdobyli największą liczbę punktów. Wezmą oni udział w etapie międzyszkolnym konkursu.

W spotkaniu uczestniczyły klasy: I ad LO, II cd LO, II b ZSZ, I ab T, I c LO.

Była to bardzo ciekawa i pożyteczna inicjatywa edukacyjna.

Warsztaty Integracyjne dla klas pierwszych 2016/2017

Za nami kolejna edycja warsztatów integracyjnych dla klas pierwszych. Jak co roku spotykamy się z uczniami i wychowawcami klas pierwszych, na „Ciemnym Kącie”, gdzie przy kiełbasce z grilla staramy się poznać siebie nawzajem.

Cieszy wrażenie że naszą szkołę zasiliła kolejna grupa młodych ludzi pełnych pasji, zainteresowań, marzeń i planów.

Dziękujemy Wam za ten wspólny czas i życzymy powodzenia.