Młodzieżowa Podkarpacka Akademia Prawa i Bezpieczeństwa

I ETAP KONKURSU WIEDZY O BEZPIECZEŃSTWIE – WYNIKIMiło nam poinformować o bardzo dobrych wynikach naszych uczniów w Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie zorganizowanym w naszej szkole przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji – Rzeszowską Szkołę Wyższą.

Do II etapu konkursu zakwalifikowali się:

  1. Koczwara Aleksandra
  2. Micek Benita
  3. Ziarno Agnieszka
  4. Poręba Kamil
  5. Bieniek Adrian
  6. Paszek Klaudia
  7. Pitak Łukasz

Serdecznie gratulujemy !!!

_________________________________________________________________________________________
Spotkanie w ramach PMAPiB
W dniu 9 stycznia 2018 r. uczniowie klas maturalnych naszej szkoły po raz kolejny spotkali się z przedstawicielami PMAPiB z Rzeszowa. Tematem zajęć było: Status prawny młodego człowieka. Odpowiedzialność cywilna; zajęcia praktyczne – udział w symulowanej rozprawie sądowej z zakresu prawa cywilnego. Rozprawa której mogli przyglądać się nasi uczniowie dotyczyła sprawy rozwodowej.

 

 

IV Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego
W dniu 17 maja reprezentacja  ZSP1 uczestniczyła w IV  Podkarpackim Młodzieżowym Święcie Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Impreza ta zorganizowana została przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą, w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Uczniowie naszej szkoły już w ubiegłym roku dołączyli do PMABiP i uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez wykładowców WAPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W tym roku do akademii „zapisały się” klasy: 2a/d, 2b, 2e LO oraz 3ab TM.
Po uroczystej inauguracji uczniowie ZSP1 uczestniczyli w święcie szkoły. W kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej można było zobaczyć m.in. pokazy minersko-pirotechniczne, pożarnicze, tłumienia buntu więźniów, symulacje wypadku drogowego oraz ekspozycje wyposażenia służb i instytucji ochrony bezpieczeństwa. Zorganizowane zostały także konferencje naukowe dotyczące bezpieczeństwa oraz konkursy sprawnościowe. Dla uczniów klas „mundurowych” była to bardzo interesująca wycieczka wpisująca się w program klas mundurowych i prawnych.

 

 

W dniu 5.12 odbyło się kolejne spotkanie w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa
i Bezpieczeństwa na temat: Nowoczesnych technik kryminalistycznych – symulowane oględziny miejsca zdarzenia. Prowadził je mgr Arkadiusz Szajna z Katedry Prawa Karnego WSPiA. Uczniowie mogli zobaczyć, jak wygląda praca techników, lekarzy i policjantów na miejscu zdarzenia. Pokazano sposoby zabezpieczania śladów na miejscu zdarzenia, które pozwolą na ustalenie wszystkich okoliczności popełnienia przestępstwa oraz wykrycie jego sprawcy.

Symulowane oględziny miejsca zdarzenia - zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa - ZSP 1 , 5 grudnia 2016 r.Symulowane oględziny miejsca zdarzenia - zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa - ZSP 1 , 5 grudnia 2016 r.Symulowane oględziny miejsca zdarzenia - zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa - ZSP 1 , 5 grudnia 2016 r.Symulowane oględziny miejsca zdarzenia - zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa - ZSP 1 , 5 grudnia 2016 r.

 

 

 

 

 

—————————————————————————————————————————————————–

 

Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie
Konkurs ten zorganizowany został przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą i przeznaczony dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. W dwóch etapach z których się składa wyłonione zostaną osoby z najlepszą wiedzą z zakresu problematyki bezpieczeństwa i prawa.
29/11/2016 w naszej szkole odbył się I etap konkursu, w którym uczestniczyli uczniowie ze Stalowej Woli i Niska. Mieli oni za zadanie rozwiązać przygotowany test. Do II etapu Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie awansowało 10 uczniów naszej szkoły. Do zakwalifikowania się niezbędne było uzyskanie co najmniej 24 punktów.

 

II etap Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie odbędzie się w dniu 8 grudnia 2016r. o godzinie 10.00 w siedzibie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Rzeszów ul. Cegielniana 14 – Aula, I piętro.

 

Konkurs wiedzy - Młodzieżowa Podkarpacka Akademia Prawa i BezpieczeństwaKonkurs wiedzy - Młodzieżowa Podkarpacka Akademia Prawa i BezpieczeństwaKonkurs wiedzy - Młodzieżowa Podkarpacka Akademia Prawa i BezpieczeństwaKonkurs wiedzy - Młodzieżowa Podkarpacka Akademia Prawa i Bezpieczeństwa

 

 

 

 

 

 

——————————————————————————————————————————————————————————

Za nami kolejne spotkanie w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa
i Bezpieczeństwa. Miało ono miejsce 22 listopada 2016 r. w małej auli Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1. Tym razem tematem przewodnim było prawo karne. Mecenas Piotr Świstak z Rzeszowa przybliżył podstawowe pojęcia z zakresu prawa karnego oraz omówił je na przykładach wziętych z praktyki.
Po wykładzie, odbyła się symulowana rozprawa przygotowanej przez studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w niej, co świadczy o ich zaangażowaniu i zainteresowaniu tematem.
Kolejne spotkanie już 5 grudnia o godzinie 11.55

Symulacja procesu karnego odegrana przez studentów WSPiA z RzeszowaSymulacja procesu karnego odegrana przez studentów WSPiA z RzeszowaSymulacja procesu karnego odegrana przez studentów WSPiA z RzeszowaSymulacja procesu karnego odegrana przez studentów WSPiA z Rzeszowa

 

 

 

 

 

——————————————————————————————————————————————————————————————-

 

Inauguracja działalności Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa

W dniu 4 października 2016 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 miała miejsce uroczysta inauguracja działalności Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Zajęcia prowadzone przez wykładowców z akademii skierowane są do uczniów szkół średnich
i organizowane przez Rzeszowską Szkołę Wyższą. Akademia działa pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej, a jej program realizowany jest w ramach projektu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna przyszłość”. Inicjatorem nawiązanego porozumienia był dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 Andrzej Koluch. W szeregi akademii wstąpili chętni uczniowie dwóch stalowowolskich szkół: ZSP 1 oraz LO im. KEN. Wykłady proponowane w ramach zajęć skierowane są do uczniów zainteresowanych tematyką prawa i bezpieczeństwa.
Inauguracji, która miała miejsce w ZSP 1 dokonał rektor uczelni prof. dr hab. Jerzy Posłuszny, który serdecznie powitał „swoich nowych studentów”. Wśród zaproszonych na uroczystość gości znalazł się starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny, przedstawiciele stalowowolskich służb mundurowych (policji, straży pożarnej) oraz wojska. Dodatkowo uczestnicy inauguracji działalności PMAPiB mieli możliwość wysłuchania dwóch niezwykle ciekawych wykładów. Pierwszy z nich „Historia szablą pisana” zaprezentował Grzegorz Sztal. Wykład ten poświęcony został historii szabli. Uczestnicy wykładu mieli możliwość usłyszeć o początkach szabli, jej rodzajach i wykorzystaniu na polu bitwy. Dodatkowo zaprezentowana została kolekcja pana Grzegorza w której znajduje się ponad 40 sztuk szabli. Przy okazji wykładu Grzegorz Sztal uhonorowany został odznaką Pro Patria, która przyznawana jest osobom zasłużonym dla naszej szkoły. Drugi z wykładów przygotowany został przez przedstawicieli Roztoczańskiej Konnej Służby Ochrony Przyrody i omawiał tradycje kawaleryjskie. Przedstawiono historię zawodów kawaleryjskich oraz omówiono zasady jakimi podlegają dziś zawody kawaleryjskie (przegląd mundurowy, skoki. strzelanie, władanie lancą itp.). Niewątpliwie atrakcją był film z fragmentami tego typu zawodów, który przybliżył zgromadzonym tą tematykę.

DSC_0053DSC_0049DSC_0046DSC_0040DSC_0039DSC_0037DSC_0035DSC_0032DSC_0031DSC_0028DSC_0027DSC_0014DSC_0022DSC_0010DSC_0004Inauguracja Młodzieżowej Podkarpackiej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa

 ——————————————————————————————————————————————————————–
.
Terminy zajęć listopadowych w ramach PMAPIB:
07.11. 2016 (poniedziałek), godz. 11.55 – 13.25Ślady kryminalistyczne – Zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem sprzętu będącego na wyposażeniu Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej.
22.11.2016 (wtorek), godz. 11.55 – 13.25Zasady odpowiedzialności za przestępstwa  – wykład oraz debata,
zajęcia praktyczne – udział w symulowanej rozprawie sądowej z zakresu prawa karnego.
– – – – –
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa – pierwsze  
spotkaniaZa nami dwa pierwsze spotkania zorganizowane w ramach PMAPiB. Pierwsze z  nich miało miejsce 17 października. Jego temat to: Status prawny młodego  człowieka. Odpowiedzialność cywilna. W pierwszej części zajęć młodzież  wysłuchała wykładu wygłoszonego przez radcę prawnego Tomasza Beka, a  następnie odbyły się zajęcia praktyczne czyli udział w symulowanej rozprawie sądowej z zakresu prawa cywilnego. Symulacja ta  przygotowana została przez studentów z Kliniki Prawa WSPiA.
Kolejne spotkanie odbyło się 7 listopada i dotyczyło  śladów  kryminalistycznych . Były to zajęcia warsztatowe z wykorzystaniem sprzętu  będącego na wyposażeniu Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki,  Kryminologii i Medycyny Sądowej. Zajęcia te prowadził mgr Arkadiusz  Szajna. W bardzo ciekawy sposób przedstawił on zasady postępowania na  miejscu zbrodni oraz zademonstrował narzędzia wykorzystywane przy  pobieraniu śladów. Opowiedział o zabezpieczaniu śladów daktyloskopijnych,  traseologicznych, mechanoskopijnych, biologicznych, osmologicznych oraz  mikrośladów. Dodatkową atrakcją dla zgromadzonej młodzieży była możliwość  skorzystania z pobrania odcisków palców jako nietypowej pamiątki spotkania.
SAM_0031mSAM_0039mSAM_0038mSAM_0037mSAM_0036mSAM_0035mSAM_0034mSAM_0033m