Klub fotograficzny

Szkolny Klub fotograficzny „Pandora”

Klub fotograficzny „Pandora” w ZSP1 powstał w 1995 roku i znajduje się w sali 015, gdzie znajduje się pracownia oraz atelier. Początkowo zajmował się obróbką zdjęć czarno-białych, uczniowie sami wywoływali klisze oraz rzucali materiał na papier. Choć przez tyle lat odstąpiło się od wykonywania tych czynności to do tej pory zachowały się niezliczone stykówki, które świadczą o aktywności fotografów. Pozostały także powiększalniki, suszarki do klisz i zdjęć, a kuwety spoczywające już niestety w szafie nadal pachną wywoływaczami oraz utrwalaczami. W ciągu tych lat technika poszła na przód, aparaty cyfrowe zastąpiły początkowy sprzęt Klubu, a ciemnia fotograficzna zamieniła się w monitor komputera. Zmienił się przez to również charakter prowadzenia zajęć, z praktyki powstała bardziej teoria skupiająca się na kompozycyjnej stronie fotografii. Z czasów spędzanych przed powiększalnikiem zostały tylko zajęcia warsztatowe, podczas których koncentrujemy się na jakości i kompozycji zdjęcia, a procesy fototechniczne zostawiamy photoshopowi. Mimo zaistniałych zmian dzięki „Pandorze” zdobywamy wiedzę, która w teraźniejszej fotografii jest bardzo ważna i przydatna. Praktykę natomiast zdobywamy robiąc zdjęcia upamiętniające imprezy szkolne. Do naszych obowiązków należy również wykonywanie zdjęć klasowych, zdjęć do dokumentów, a nawet do dyplomów maturalnych. Należąc do Klubu podejmujemy także projekty graficzne, poczynając na kalendarzyka szkolnego, a kończąc na bilbordzie widocznym przed wejściem na teren szkoły. Młodych fotografów chcących dołączyć do Klubu fotograficznego „Pandora” zapraszamy do pana Piotra Bednarczyka.

„Fotografując staraj się pokazać to czego bez ciebie, nikt by nie zobaczył”

Robert Bresson