Zespół „WOKÓŁ ZIEMI”

Zespół „WOKÓŁ ZIEMI”

Zespół „WOKÓŁ ZIEMI” powstał w trudnym okresie pandemii wirusa COVID-19, zdalnej nauki i przedwiośnia, gdy Ziemia po zimie wygląda szaro-buro-blado. Uznaliśmy, że projekt TRADYCYJNEGO SADU uaktywni nas do działania na rzecz przyrody i innych ludzi oraz będzie sposobem na ożywienie smutnego świata. W pobliżu szkoły posadzimy czereśnie, które swoim soczystym i słodkim smakiem przypomną o nadchodzącym czasie odpoczynku i relaksie. Działania rozpoczniemy od placu położonego na terenie naszej szkoły, ale mamy nadzieję, że z czasem będziemy się rozwijać. Chcemy popularyzować polskie drzewa i krzewy, nie tylko owocowe. Postaramy się  poszerzać horyzonty własne i naszych kolegów dla dobra przyrody.

Tworzeniem sadu zajmować się będzie grupa uczniów kasy 1 e z Zespołu Szkół nr 1 w Stalowej Woli pod opieką nauczyciela geografii Pana Krzysztofa Kamińskiego. Nasz zespół tworzą: Wiktoria Ciastek,  Amelia Gąsiorowska, Mateusz Hadała, Aleksandra Kieliszek, Jessica Krawiec, Aleksadra Leśniak, Wiktoria Siembida i Weronika Zezula.

Jessica Krawiec jest liderem: opracowała logo zespołu i plan sadu.

Mateusz Hadała jest wiceliderem: zaproponował nazwę dla naszego zespołu i opisał jego działania.

Aleksandra Leśniak i Wiktoria Siembida: wykonały prezentację multimedialną o czereśniach.

Amelia Gąsiorowska: szukała publikacji książkowych i stron internetowych o uprawie czereśni.

Aleksandra Kieliszek: opisała działania naszego opiekuna.

Wiktoria Ciastek i Weronika Zezula: przygotowały informacje o zakładaniu sadu.

24.02.2021 r. nasza grupa postanowiła samodzielnie pogłębić swoją wiedzę na temat tradycyjnych odmian czereśni oraz upraw metodami naturalnymi. Do zdobywania wiedzy w zespole wykorzystaliśmy poradnik „Od laika do sadownika”. Po przeczytaniu publikacji wspólnie zastanawialiśmy się, jak powinien wyglądać nasz sad i jakie powinniśmy podjąć działania, aby wypromować go w środowisku lokalnym. Wokół naszej szkoły jest rozległy plac ze swobodnym dostępem od ulicy, uznaliśmy, że sad założymy przy szkole.

W środę 3 marca 2021 r. o godzinie 14.30 przy pomocy aplikacji Teams odbyło się spotkanie z Panem Janem Jędzurą – właścicielem plantacji borówki amerykańskiej i maliny oraz sadu z drzewami owocowymi: jabłoniami, gruszami, śliwami, wiśniami i czereśniami. Nasz ekspert wyjaśnił nam, że w  sadzie pielęgnacja drzew polega na przycinaniu gałęzi oraz wycinaniu chorych gałęzi. Do ochrony drzew stosuje opryski wykonane domowym sposobem, którego podstawowymi składnikami jest pokrzywa i piołun. W swoim sadzie nie używa sztucznych nawozów. Do użyźniania gleby stosuje kompost. Wspomniał również o wielkiej roli sojuszników sadów i plantacji czyli pszczołach i trzmielach zapylających kwiaty drzew i krzewów owocowych.

Po spotkaniu z ekspertem wybraliśmy po jednej sadzonce z pięciu odmian czereśni: Żółta Donissena, Czerwona Buttnera, Hedelfińska, Kunzego i Czarna Późna.

Wśród drzewek czereśni posadzimy rośliny towarzyszące: lawendę, wrotycz pospolity i aksamitkę. Te pachnące i kwitnące rośliny uatrakcyjnią wygląd skweru, przyciągną też pszczoły, a może i trzmiele,  żeby kwitnące czereśnie były zapylane.

Do naszego sadu będziemy mieć zapewniony dostęp w każdej chwili. Wszyscy uczniowie będą mogli korzystać z owoców. Skwer ma wymiary 15 m na 85 m i jest dobrze nasłoneczniony, bo znajduje się od południowej strony. Obok jest ulica Hutnicza. Z sadu będą mogli korzystać chętni mieszkańcy Stalowej Woli i okolic. Pani dyrektor Agata Krzek bardzo się ucieszyła, że zagospodarujemy i upiększymy okolice szkoły drzewami owocowymi.

8 marca i 11 marca 2021 r. opiekun naszego zespołu przeprowadził zajęcia w szkole dotyczące znaczenia restytucji starych drzew owocowych. Zajęcia odbywały się online przy pomocy platformy TEAMS.

Mamy zdalne nauczanie, nasz projekt „Tradycyjny sad” mogliśmy zaprezentować tylko w formie zdalnej. Na godzinie wychowawczej w klasie 1e pokazaliśmy i omówiliśmy prezentację multimedialną z planem sadu, zdjęciami zespołu oraz skweru. Z dyrekcją szkoły ustaliliśmy, że w innych klasach projekt zaprezentują wychowawcy na godzinach wychowawczych. Łącznie z naszym pomysłem zostało zapoznanych około 700 uczniów Zespołu Szkół nr 1 w Stalowej Woli.

Panujemy systematycznie powiększać sad. Chcielibyśmy posadzić po kilka drzew jabłoni, gruszy, śliw i wiśni. Przy ogrodzeniu planujemy posadzić krzewy owocowe: agrest, malinę, czarną porzeczkę, borówkę amerykańską. Między drzewkami będziemy tworzyć rabatki i klomby z takimi roślinami jak: pigwowiec, leszczyna, pięciornik, kwitnące byliny, wrzosy, bratki oraz innymi, które ukwiecą okolicę szkoły.