Z WIZYTĄ W FABRYCE ŚWIATŁOWODÓW

Z WIZYTĄ W FABRYCE ŚWIATŁOWODÓW

W dniu 18.04.2018 roku uczniowie z klas o kierunku technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym i technik mechatronik odwiedzili fabrykę FIBRAIN.

FIBRAIN Sp. z o. o. jest nowoczesnym producentem i liderem na rynku telekomunikacji światłowodowej w Polsce. To jedna z największych firm w kraju produkujących nowoczesny osprzęt światłowodowy przeznaczony na rynek telekomunikacyjny, przemysłu i automatyki oraz sieci miejskich. Odbiorcami firmy są również partnerzy zagraniczni, w tym znane koncerny światowe uczestniczące w projektach FTTH na całym świecie. Firma posiada kilkuzmianowy zespół produkcyjny, własne, nowoczesne laboratorium kontroli jakości oraz dział badawczo-rozwojowy, co uczniowie mogli zobaczyć na własne oczy.

Naszą wizytę rozpoczęliśmy od zwiedzania Zakładu Produkcyjno-Laboratoryjnego Technologii Światłowodowych i Fotonicznych w Zaczerniu.

Na wstępie Dyrektor zakładu, pan Wiesław Marczak, przedstawił historię oraz misję firmy. Następnie mogliśmy zobaczyć jak przebiega każdy z etapów produkcji:

– dobór odpowiedniej ferruli i obudowy wtyku światłowodowego,

– kontrola jakości złożonego wtyku,

– dobór odpowiedniego kabla światłowodowego,

– kontrola jakości kabla,

– proces klejenia i polerowania,

– optyczna, wizualna i mechaniczna kontrola jakości,

– kontrola parametrów IL i RL,

– pomiary interferometryczne czoła ferruli,

– bezpieczne opakowanie.

Kolejnym punktem wycieczki był Zakład Produkcji Kabli Światłowodowych oraz Dział Kontroli Jakości w Jasionce. Nasi uczniowie mogli zobaczyć jak przebiega szczegółowa kontrola wyrobów przy pomocy najnowocześniejszego sprzętu pomiarowego (mikroskopy, zastosowanie automatycznego programu do wykrywania rys i weryfikacji powierzchni, a także badania interferometryczne i reflektometryczne).

Szczególne podziękowania dla sponsora wyjazdu – firmy Cyfrowe Sieci Multimedialne

Sp. z o.o., która sprawuje patronat nad klasą technik szerokopasmowej komunikacji elektronicznej.