Uwolnij Książkę w ZSP 1 !!!

Uwolnij Książkę w ZSP 1 !!!

Święto Wolnych Książek

W czerwcu obchodzimy Święto Wolnych Książek. Celem święta jest promowanie idei bookcrossingu oraz czytelnictwa, a także uwolnienie jak największej ilości książek. Święto realizowane jest w 3 tygodniu czerwca                  (w tym roku 12 czerwca)

Święto Wolnych Książek sięga roku 2003. Pomysł zrodził się z chęci uświetnienia bookcrossingu i zaktywizowania entuzjastów czytania.
Teraz Ci najbardziej rozkochani w literaturze łączą się jeszcze bardziej we wspólnych przemarszach i happeningach, nawołując: Chcemy podzielić się radością czytania! To niezwykłe przedsięwzięcie rozrasta się z roku na rok. Biorą w nim udział szkoły, uczelnie, urzędy, instytucje, organizacje społeczne i kulturalne, a także media. Święto zyskało wymiar ogólnopolski.

Co daje nam bookcrossing?

Bookcrossing to niecodzienne zjawisko, jednoczące miłośników czytania, pozwala dzielić się książkami, stwarza możliwość wymiany na inne, daje szansę czytania tym, których nie stać na zakup książek, powoduje, że książki  są w ciągłym obiegu, umożliwia śledzenie wędrówki książek, gdyż dzięki internetowemu systemowi monitoringu stwarza możliwość obserwowania drogi uwolnionego tomu. Bookcrossing to bezinteresowna przyjemność dzielenia się literaturą , budowanie więzi między czytelnikami, skuteczny sposób integracji.
Potencjał bookcrossingu jest przeogromny, musimy go mądrze wykorzystać.

Miliony pasjonatów

Bookcrossing łączy miliony entuzjastów czytania na całym świecie. Aktualnie po 132 krajach podróżuje 12 861 068 mln tomów, które uwolniło ponad 1,9 mln czytelników  ( inf. z 27.05.2019 rok, www.bookcrossing.com) .
Do Polski ruch zawitał w 2003 roku zyskując sympatyków i entuzjastów. W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się 61 tysięcy 498 użytkowników, a w oficjalnym obiegu jest 315 236 książek ( inf. z 27.05.2019 rok).

Statystyki napawają optymizmem. Zarejestrowanych jest 20 104 tys. półek i regałów bookcrossingowych na których można zostawić książki lub je stamtąd wypożyczyć. Funkcjonują w bibliotekach, instytucjach kulturalnych i oświatowych, klubach młodzieżowych, biblioteczkach plenerowych, pubach i restauracjach, ośrodkach zdrowia, centrach handlowych czy na szlakach turystycznych.
Dane te nie oddają jednak skali zjawiska. Pokazują głównie ludzi młodych, oswojonych z technologiami, a bookcrossing to także i osoby nieobeznane z komputerem jednakże wymieniające się między sobą książkami.
Zdecydowanie jest pozytywna tendencja do uwalniania książek , ludzie chętnie dzielą się literaturą, którą przeczytali. Rosnąca popularność tego zjawiska mówi sama za siebie.

Dołącz!!!

Uwolnij Książkę!!!

12 czerwca  –  Biblioteka  ZSP1/

A. Koluch