TYDZIEŃ MÓZGU 2021

TYDZIEŃ MÓZGU 2021

“Tydzień mózgu” to inicjatywa podejmowana w ramach Brain Awarness Week, która ma na celu zwrócenie uwagi na zagadnienia związane z prawidłowym i patologicznym funkcjonowaniem mózgu oraz wzbudzenie refleksji  nad wiedzą, jaką już zdobyliśmy na temat jego funkcjonowania.

Dzień 1 – “Charakterystyka i funkcje płatów mózgowych”

Mózg nieustannie w każdej sekundzie, przetwarza tysiące informacji – myśli, analizuje, syntetyzuje, odbiera bodźce z otoczenia, rozwiązuje problemy.
Jest to możliwe dzięki temu, że wszystkie struktury ze sobą współpracują. Mimo, że niektóre procesy zachodzą w konkretnych miejscach to warto mieć na uwadze, że wszystkie elementy powinny działać w harmonii i “dzielić się informacjami”.

 

 

Dzień  2– “Ciekawostki dotyczące mózgu”

Czy większy mózg oznacza wyższy iloraz inteligencji?
Czy może boleć nas mózg od nauki?
Czy jeśli ładnie maluję, to znaczy, że jedna z moich półkul dominuje?
Czy to prawda, że wykorzystujemy jedynie 10% naszego mózgu?

Dzisiejsza grafika przybliża kilka ciekawostek – faktów i mitów na temat funkcjonowania mózgu. :)

 

 

 

 

 

 


Dzień  3
– “Mózg pod lupą – neuroprzekaźniki”

“Neuroprzekaźniki” – termin może wydawać się skomplikowany i przeznaczony dla naukowców :) , jednak… odgrywają niezwykle ważną rolę i warto wiedzieć, iż ich niedobór lub nadmiar wywołuje szereg zauważalnych objawów.

Czy wiedziałeś, że to między innymi od nich zależy regulacja naszego nastroju, zachcianek, energii czy snu? Mało tego! Odpowiedzialne są również za zdolność skupienia, koncentracji, zapamiętywania, a nawet radzenia sobie ze stresem.

TYDZIEŃ MÓZGU 2021 
Dzień  4– “Stres – 5 kroków radzenia sobie ze stresem”

Stres to zagadnienie, które dotyczy każdego. Objawy oraz sposoby na to, jak sobie z nim poradzić, mogą być bardzo różne. Bywa, że pod wpływem stresu zyskujemy energię i mobilizujemy się do działania – jest to eustres. Skutki stresu jednak mogą być także negatywne i mieć poważne konsekwencje dla zdrowia.

Jaki udział ma tutaj mózg? Przysadka znajdująca się w mózgu pobudza nadnercza do produkcji kortyzolu. To właśnie pod wpływem kortyzolu czujemy pobudzenie, które określamy stresem.

 

 

 

 

Dzień  5– “Zakochany mózg”

Czy to naprawdę serce sprawia, że tracimy dla kogoś rozum i zmysły? – Nie do końca. :) <3

Otóż to w mózgu zachodzą początkowe procesy biochemiczne. Miłość to w dużej mierze wybuchowa mieszanka związków chemicznych i neuroprzekaźników. To one prowadzą do narodzin wyjątkowego uczucia, które nazywamy stanem zakochania.