Noc z duchem PRL-u

Noc z duchem PRL-u

Z 12na 13 czerwca z Naszej szkole odbyła się druga szkolna noc z PRL-em.  Tej nocy uczniowie szukali ducha  przeszłości,  tej przeszłości, która dla jednych wspominana jest z sentymentem a dla drugich z koszmarem dnia codziennego. Listy kolejkowe, brak towaru, reglamentacja,  dziś to czysta abstrakcja,  wówczas dzień powszedni.  Jedno jest pewne, że współczesna młodzież nie umie sobie wyobrazić jak ponura rzeczywistość była dookoła. Dlatego, choć na jedną noc, przenieśliśmy się w te wbrew pozorom smutne czasy, aby młodzi ludzie poczuli na własnej skórze jakim absurdem był PRL.
Zabawa była udana. Była ówczesna moda, bufet: serdelka z bułką, musztarda (bo keczup to wymysł imperialistycznego zachodu), herbata i słone paluszki. Były również zabawy: wyścig kapsli, gra w gumę,  telefon ze sznurka, rozgrywki drużynowe gry w państwa-miasta. Wszystko dopełniło kino PRL-owskie. Taka gratka nie zdarza się często, a nasi uczniowie fantastycznie weszli w konwencję minionych dekad.
Całą imprezę uświetniała wystawa uratowanych przedmiotów i pamiątek, biżuterii, mebli,  które zostały podarowane od zaprzyjaźnionych sąsiadek, babć, mam, cioć… Uczniowie wraz z nauczycielami przeszukiwali strychy piwnice, garaże, jednym słowem miejsca zapomniane, aby odnaleźć perełki stanowiące na co dzień wystawę w pracowniach historycznych szkoły. Udało się znaleźć tornister z lat 80-tych, fartuszki szkolne, zastawę marki „GS”, lampy, szklanki, klasery ze znaczkami, pralka Frania, szklane ryby, jak i wiele innych dziś już bezwartościowych rupieci. Szkolna kolekcja stale się powiększa dzięki naszym paniom historyczkom.
Imprezę zorganizowały panie: Aleksandra Oleksy, Agnieszka Thiede-Jędrak, Anna Parysz.