NOC w Sikorskim – Ale się działo!!!

NOC w Sikorskim – Ale się działo!!!

Noc Oskarów w Sikorskim,

W Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1, tradycją stają się noce filmowo- tematyczne. Do tej pory tematem przewodnim był m.in.  PRL, wieś i jej zwyczaje. Tym razem przyszedł czas na noc Oskarów. Niewątpliwie inspiracją do zorganizowania tej imprezy była niedawna gala w Los Angeles – Oscary 2019, podczas której oczy wszystkich Polaków skierowane były na nominowany do statuetki  polski film w reżyserii Pawła Pawlikowskiego –„Zimna wojna”. Mimo, iż krytycy filmowi uznali, że lepszym filmem nieanglojęzycznym zostanie „Roma” to i tak nominacja ta była ogromnym sukcesem ekipy Polaków. Ciekawostką jest również fakt, iż jedna z ostatnich scen, w naszym nominowanym filmie była kręcona stosunkowo niedaleko, bo około 120 km od Stalowej Woli, w ruinach starej cerkwi prawosławnej w Lubyczy Królewskiej-Kniazie. Pamiętając wydarzenie z USA, szeroko komentowanej przez media, w nocy z 19 na 20 marca 2019 r. odbyła się kameralna-szkolna gala filmów szkolnych. Od paru lat w szkole działa klub filmowy pod nazwą SikorskiTV. Tworzą go nauczyciele-pasjonaci oraz uczniowie chętni do przygody z filmem. Od początku tego roku szkolnego zostało nakręconych już 5 filmów o różnej tematyce. W wyniku głosowania, uczniowie wraz z nauczycielami przyznali tytuł najlepszego filmu nakręconego w roku szkolnym 2018/19. Po podliczeniu głosów wygrał film pt. „Wolność- kocham i rozumiem”, nakręconego z okazji uczczenia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Podczas oficjalnej części zabawy wszyscy uczniowie i nauczyciele ubrani byli wyjątkowo,  jak przystało na okoliczność gali, w wieczorowe stroje: panie – w długie suknie, nienaganne makijaże, panowie – w garnitury. Najważniejszym jednak elementem był czerwony dywan, który wprowadził uczestników w uroczysty nastrój. Organizatorki zadbały również o to by odbyła się profesjonalna sesja fotograficzna – namiastka „ścianki celebrytów”. Kolejną częścią zabawy były quizy i łamigłówki o tematyce filmowej. Okazało się że uczniowie „Sikorskiego” posiadają dużą wiedzę w tym temacie. Później, około północy rozpoczęła się noc filmowa, podczas której były wyświetlane najpiękniejsze Oscarowe filmy wszech czasów, m.in. „Lista Schindlera”, „Zapach kobiety”, „Forest Gump” i inne. Zabawa trwała do białego rana i prawie nikt nie zmrużył oka. Sądząc po opinii uczniów, można ją zaliczyć do grona udanych.