Dzień Sybiraka

Dzień Sybiraka

17 września – Dzień Sybiraka

Cztery lata temu, w 2013 roku, Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ustanowił 17 września Dniem Sybiraka. Największe w naszym kraju obchody odbywają się w Gdańsku, gdzie corocznie uczestniczy w nich blisko 5 tysięcy osób.
O Sybirakach pamiętamy również w naszym mieście, w Stalowej Woli. O tragicznych wydarzeniach sprzed lat przypominają mieszkańcom miasta członkowie stalowowolskiego Koła Związku Sybiraków. Tegoroczne obchody rozpoczęły się od złożenia wieńców przy tablicy Henryka Kucy na ścianie Urzędu Miasta, zamordowanego w kwietniu 1940 roku w Katyniu. Następnie zgromadzeni przeszli pod pomnik inż. kpt. Kazimierza Pilata, a przewodniczący Koła Związku Sybiraków w Stalowej Woli – Zbigniew Paszkiewicz –  przypomniał zebranym jego historię. Po wysłuchaniu tej historii uczestnicy obchodów przeszli ulicami miasta do konkatedry, gdzie odprawiona została msza święta  w intencji Sybiraków i ich rodzin. Po nabożeństwie złożono wieńce przed pomnikiem postawionym w hołdzie Matkom Sybiraczkom.
W uroczystości wzięli udział Sybiracy, przedstawiciele lokalnych władz, policjanci, młodzież ze stalowowolskich szkół, harcerze oraz poczty sztandarowe.